Wawel

Dla każdego, kto odwiedza Kraków, obowiązkowym punktem w trakcie zwiedzania jest oczywiście Zamek Królewski na Wawelu oraz otaczające go przyległości. Położona w zakolu Wisły przestrzeń zachwyca połączeniem piękna natury z wyjątkowym klimatem historycznych zdarzeń, których atmosferę czuć przechadzając się w okolicy zabytkowych murów. Wzgórze Wawelskie zachwyca wielością możliwości – odwiedzające je osoby mogą zwiedzać komnaty i apartamenty królewskie, obejrzeć skarbiec koronny i zbrojownię oraz wiele innych przesiąkniętych historią miejsc. Z kolei podziemia katedry wawelskiej pozwalają odwiedzić groby oraz grobowce dawnych władców Polski.

Poza samym zamkiem ciekawą opcją są także trasy sezonowe, które pozwalają cieszyć się urokami krakowskich krajobrazów, jednocześnie poznając wyjątkową historię dawnej stolicy naszego kraju. Smocza Jama, Baszta Sandomierska oraz wiele innych otoczonych ogrodami budowli znajdujących się na terenie Wawelu, zachwycają wzniosłością form i idealnie korespondują z opowieściami o wielkich latach z historii Polski.

Rynek Główny

Odwiedzając Kraków nie sposób nie odwiedzić Starego Rynku, który nie dość, że jest wyjątkową atrakcją turystyczną, to jeszcze dostarcza sporej dawki wiedzy na temat historii. Spacerując w okolicach Rynku można rozkoszować się widokiem zabytkowych pałacyków i kamienic, w których obecnie mieszczą się muzea, restauracje czy butiki z ekskluzywnymi produktami.

Sam Rynek Główny to bogactwo zabytków, obiektów i wyjątkowych miejsc składających się na zapierającą dech w piersiach całość. Na placu znajdują się słynne na cały świat Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, wieża ratuszowa, pomnik Adama Mickiewicza, rzeźba Igora Mitoraja oraz płyty upamiętniające wydarzenia, takie jak: Hołd Pruski, Insurekcje Kościuszkowską oraz wejście Polski do Unii Europejskiej. Otoczenie Rynku stanowią z kolei Kościół Mariacki, z którego codziennie o pełnych godzinach grany jest hejnał, który wybrzmiewa na cztery strony świata, pomnik Piotra Skrzyneckiego oraz szereg kamieniczek. Całość to połączenie stylów dominujących w wiekowej historii naszego kraju.

Kopiec Kościuszki

Dla osób, które mają ochotę na nieco dalszą wycieczkę (krakowska komunikacja miejska zapewni Wam bardzo łatwe połączenia), koniecznym punktem na mapie zwiedzania dawnej stolicy Polski powinien okazać się Kopiec Kościuszki. Miejsce to jest jednym z czterech znajdujących się w całym mieście pomników usypanych na część bohaterów narodowych., w tym przypadku – Tadeusza Kościuszki.

Kopiec został wzniesiony w latach 1820-1823 wspólnym wysiłkiem ludu, co miało mieć dodatkowy symboliczny wymiar i oznaczać zwycięstwo nad wrogiem, a także niezniszczalność wielkich i pięknych idei. Miejsce to ma przede wszystkim ogromny walor historyczny – przypomina o insurekcji kościuszkowskiej oraz czynach, jakich podjął się generał dla ratowania narodu i zachowania jego autonomii. Jest jednak jeszcze jeden niepodważalny atut tej przestrzeni – z położonego na wysokości 34,1 m szczytu rozciąga się przepiękny widok na Kraków, dzięki któremu można podziwiać to zachwycające miasto i napawać się cudownym krajobrazem.

Kazimierz

Spędzając czas w Krakowie warto poświęcić choć trochę czasu na to, aby zobaczyć Kazimierz – część miasta od 1978 roku widniejącą na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyjątkowość tej okolicy wynika z faktu, że przed laty była ona miejscem współistnienia kultur żydowskiej i chrześcijańskiej, które przenikały się tworząc niepowtarzalny klimat. Jako samodzielne miasto Kazimierz był również miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Dzisiaj na tym terenie można zwiedzać liczne zabytki, do których należą kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny, a także kościół Paulinów na Skałce wraz z podziemną kryptą nazywaną Panteonem Narodowym. Warto obejrzeć także kwartał św. Wawrzyńca, czyli zespół zabytków o charakterze przemysłowym, będący jedną z części Krakowskiego Szlaku Techniki. Ta część Krakowa jest także wypełniona elementami żydowskiej architektury, do której należą przede wszystkim liczne synagogi, dwa cmentarze oraz tradycyjna Mykwa, czyli rytualna łaźnia wykorzystywana w obrzędach judaistycznych.

Galeria w Kazimierzu

Dla wszystkich osób, które uwielbiają zakupy, doskonałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu okaże się buszowanie po sklepach. Galeria Kazimierz to duże centrum handlowe, uważane za modowe serce Krakowa. Ponad 150 sklepów odzieżowych, obuwniczych i z wyposażeniem wnętrz oraz wiele lokali usługowych, w tym gastronomicznych, zapewnią każdemu całe godziny spędzone na zapoznawaniu się z nieprzebraną ofertą dostępną na sklepowych wieszakach i półkach. Taka aktywność doskonale sprawdzi się dla osób podróżujących samotnie, jak i dla tych, którzy chcą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi.

Najlepsze polskie i światowe marki, nowoczesna architektura i wyjątkowy klimat to najlepsze argumenty za tym, aby odwiedzić Galerię Kazimierz. Tutaj zjecie także wykwintną kolację lub – w zależności od upodobań – szybkiego fast fooda. Czekają na Was także urokliwe kawiarenki, a nawet miejsca stworzone z myślą o najmłodszych i nastawione na to, aby zapewnić im doskonałą zabawę, pozwalając jednocześnie rodzicom na moment odetchnąć.